Kadaň už jste si prošli, ale pořád máte chuť někam vyrazit? Okolí našeho města nabízí mnoho hezkých výletů!
Trasa měří cca 5 km a zabere zhruba 2 hodiny bez zpáteční cesty.
První místo, které vám představíme, určitě nadchne všechny milovníky přírody a výhledů. Stolová hora Úhošť, vrch Doupovských hor, je chráněna jako národní přírodní rezervace. Na vrchol vede naučná stezka, kde se dozvíte mnoho informací například o ohrožených rostlinách a živočiších, kteří se v chráněném území vyskytují. Úhošť je zvířat plná, budete-li mít štěstí, potkáte tam třeba výra velikého, ještěrku nebo užovku, pozor si ale dávejte na zmije obecné! Místo by mohlo zajímat také nadšence do historie. V roce 631 nebo 632 se tu mohla odehrát bitva mezi Sámovým kmenovým svazem a Franskou říší! Na vrchol ležící ve výšce 593 m. n. m. můžete vyrazit pěšky přímo z Kadaně. Začnete na nábřeží Maxipsa Fíka. dojdete k malé vodní elektrárně, kde přejdete řeku, a budete pokračovat až do Pokutic. Z vesnice vede naučná stezka, která vás dovede až na Úhošť. Cesta je sice trochu náročnější, ale výhled na celý region rozhodně stojí za to!
Trasa měří cca 2 km a zabere necelých 50 minut bez zpáteční cesty.
Vesnička Želina, ležící zhruba 3 km od Kadaně, je sice malá, ale je zde mnoho k vidění. Určitě tedy stojí za vaši pozornost a my vám ukážeme proč! V Želině můžete navštívit kostel svatého Vavřince, pozdně románskou stavbu ze 13. století. Budova má dochovanou apsidou a dva portály, od roku 1958 je na seznamu chráněných kulturních památek České republiky. Kostel je pro veřejnost otevřen o prázdninách každý víkend od 10 do 18 hodin. Ke kostelu se můžete vydat pěšky, cesta z nábřeží Maxipsa Fíka trvá pouhých 40 minut. Stačí, když přejdete řeku přes most u Špitálského předměstí, pak už pokračujete rovně podél Ohře po zelené turistické stezce. Až dorazíte na místo, můžete zahlédnout, jak se řeka stáčí do krásné podkovy, jde o tzv. Želinský meandr. Pokud vás tento pohled nadchne, můžete si meandr prohlédnout z blízka. Jak se k němu dostat a co při cestě navštívit čtěte níže.
Trasa měří cca 3 km a zabere zhruba 1 hodinu bez zpáteční cesty
Za návštěvu rozhodně stojí i Želinský meandr či Malá vodní elektrárna Želina — obojí najdete na protějším břehu Ohře. Začněte opět na Špitálském předměstí a jděte podél řeky, dokud nedojdete na naučnou stezku Želinský meandr. Naučná stezka vás dovede až ke 4 km vzdálené Malé vodní elektrárně Želina. Ta byla zprovozněna na počátku 20. století. Pár let zásobovala elektřinou město Kadaň i okolní obce, ale brzy její energie pro všechny nestačila. Od roku 1965 chátrala, ale na konci minulého století se dočkala znovuzrození. Tato industriální památka určitě nadchne malé i velké návštěvníky. Cesta k elektrárně po naučné stezce trvá něco málo přes hodinu. Až si prohlédnete elektrárnu, pokračujte po stezce ještě kousek, nebudete litovat! Zde se vám totiž naskytne jedinečný pohled na přírodní památku. Řeka Ohře je zde zaříznutá v údolí a vytváří nádherné skalnaté meandry.
Trasa měří cca 1,7 km a zabere zhruba 40 minut bez zpáteční cesty.
Za přírodními památkami nemusíte chodit daleko, jedna z nich je přímo na západním okraji Kadaně. Svatý kopeček je chráněným územím zejména pro své skalní výchozy a ohrožené rostliny a živočichy. Na vrcholku kopce dřív stával kamenný altán, ten ale během 20. století vyhořel. V roce 2003 byla na jeho místě postavena 14,5 metru vysoká rozhledna, ze které můžete shlížet na město i jeho malebné okolí. Nádherné výhledy na řeku Ohři vás čekají i při procházce po Svatém kopečku jako takovém. Pokud tedy máte strach z výšek, o podívanou ochuzeni nebudete! Z nábřeží Maxipsa Fíka se vydejte podél řeky až ke kadaňské malé vodní elektrárně. Poté vyjděte po schodech nahoru a pokračujte podél klášterní zdi (můžete jít vlevo i vpravo, obě cesty vás dovedou k hlavní bráně františkánského kláštera). Před Františkánem přejděte silnici a poté už pokračujte podle ukazatelů až na vrchol. Tam na vás čeká volně přístupná rozhledna.
Pěstí trasa měří cca 10 km a zabere zhruba 3 hodiny bez zpáteční cesty .
Pozůstatky hradu Hasištejn z počátku 14. století jsou chráněny jako kulturní památka. Přestože jde o zříceninu, je poměrně zachovalá! Z celé stavby je nejnápadnější vysoká vyhlídková věž, ale k vidění jsou i zbytky interiérů, kaple či sklepní prostory. Pokud vás tato stavba zaujme, neváhejte zajít na prohlídku! Od června do září je otevřeno celý týden od 10 do 18 hodin, v dubnu, květnu a říjnu pouze od pátku do neděle ve stejných časech. Na hrad se odvážnější z vás mohou vypravit pěšky, z Kadaně je to zhruba 11 km. Nejlepším způsobem dopravy je samozřejmě automobil. Z Kadaně najeďte na silnici č. 13 ve směru na Chomutov, poté odbočte doleva na obec Místo, dále vás dovedou místí ukazatelé. Můžete ale využít i autobusové dopravy — v Kadani nastoupíte na autobusovém nádraží do spoje č. 578 a dojedete do Blahuňova. Tam přesednete na autobus č. 587, který vás doveze do Místa. Ze zastávky Místo, výchovný ústav je to pak k zřícenině Hasištejna zhruba čtvrt hodiny chůze.