Nábřeží Maxipsa Fíka

Kdo by neznal toho vtipného, inteligentního a dětmi milovaného chlupáče! Maxipes Fík je téměř kadaňským rodákem, a proto se stal i ikonou našeho malebného města.

Nábřeží Maxipsa Fíka

Nábřeží Maxipsa Fíka naleznete na levém břehu řeky Ohře. Jde o pěší a cyklistickou promenádu, na které najdete spoustu zábavy. Nachází se zde několik lákadel pro děti: létající kola, křeččí kolo nebo vodní atrakce. Díky přívozu „velryba“ se můžete sami dostat na druhou stranu řeky Ohře! Plastika velryby slouží jako malá loďka, její pohyb je ovládán ručně pomocí lana ukotveného na skále protějšího břehu. Na nábřeží můžete dále využít místního skateboardového hřiště, zajezdit si na kole, bruslích, a nebo se jen projít a dát si něco dobrého na zub. Najdete tu restauraci a hotel Split i půjčovnu lodiček Zajícův převis, kde kromě plavidel nabízejí také občerstvení.

Promenáda začíná u kostela Stětí sv. Jana Křtitele, vede podél kadaňského hradu až ke Kadaňskému stupni. Po cestě natrefíte na kovovou plastiku Fíka i sochu Fíka s Ájou. Dále je na nábřeží k vidění skulptura Kadaňského orloje s názvem „Pocta Mikulášovi z Kadaně“.  Ani o kulturu tu není nouze! Nedaleko nábřeží se nachází lesní scéna Amfík, kde se v letních měsících pořádají koncerty, promítání i divadelní představení.

Kadaň, domov Maxipsa Fíka

Maxipes Fík je kadaňským patronem z mnoha důvodů. Je téměř kadaňským rodákem, ve skutečnosti se narodili ve vesničce Ahníkov, jak jistě fanoušci kultovního večerníčku vědí. Ahníkov se dříve nacházel nedaleko Kadaně, ale v roce 1985 zanikl z důvodu rozšiřování hnědouhelného lomu. A tak jsme si Fíka tak trochu přivlastnili my v Kadani! Rudolf Čechura, autor této úžasné postavičky, v Ahníkově působil jako učitel a navíc několik let pobýval i v Kadani. Dalším důvodem, proč Fík ke Kadani patří, je nepochybně Josef Dvořák, který Fíkovi propůjčil svůj hlas. I tento slavný herec vyrost v Kadani a dodnes se k nám rád vrací! Musíte tedy uznat, že Maxipes Fík ke Kadani chtě nechtě patří.

Narozeniny Maxipsa Fíka

Od roku 2005 každoročně slavíme Fíkovy narozeniny, a to na přelomu května a června. Sám oslavenec je zde samozřejmě přítomný! Celá akce se koná jednak ku příležitosti narozenin Maxipsa Fíka, ale zároveň jde o oslavu Mezinárodního dne dětí. Na malé i velké tu čeká bohatý program: skákací hrad, několik divadelních i hudebních představení, slané a sladké dobroty, projížďky na koních a samozřejmě mnoho soutěží! Největší z nich je fíkovské Mistrovství světa ve skoku pro něco. Živého Maxipsa Fíka v Kadani potkáte ale i při jiných příležitostech. Často předčítá dětem v knihovně a účastní se i dalších akcí města.