Barbakan Žatecké brány

Barbakan byl dříve předsunutým ochranným prvkem Žatecké brány, která byla zbořena v první polovině 19. století, a sloužil jako její ochrana před dělostřelbou.

Barbakan Žatecké brány

Pozdně gotický prvek středověkého opevnění naleznete v Žatecké ulici. Barbakan byl dříve předsunutým ochranným prvkem Žatecké brány, která byla zbořena v první polovině 19. století, a sloužil jako její ochrana před dělostřelbou. Svým způsobem jde tedy o druh brány. Samotný barbakan je kruhového typu a patří k nejstarším ve střední Evropě! Byl postaven po husitských válkách během modernizace za vlády Jiřího z Poděbrad, v polovině 15. století.

Až se na barbakan půjdete podívat, všimněte si pískovcového znaku města Kadaně umístěného nad gotickým portálem. Je na něm latinský název, který v překladu zní: „Hlavní brána města Kadaně; léta Páně 1458.“ Současný znak je ale pouze replikou z roku 1904, původní byl ve velmi špatném stavu, a proto byla nutná jeho kompletní rekonstrukce. Na celé bráně jsou zachovány fragmenty střílen, chrliče a vnitřního ochozu.