Kadaňská nej

Nahlédněte za oponu dění a nasajte atmosféru Kadaně.

Kadaň, to není jen zachovalé středověké město na břehu řeky Ohře na severu České republiky. Tento článek vám odhalí Kadaň takovou, jaká opravdu je. Ne všechny věci je totiž návštěvník našeho města schopný na první pohled postřehnout. Jaká vlastně Kadaň je? Jak ji vnímají její obyvatelé? Co na Kadani nejvíce obdivují? Požádali jsme místní, aby dali dohromady deset věcí, které podle nich současnou Kadaň nejlépe vystihují. Nahlédněte s námi za oponu a staňte se na okamžik „Kadaňákem“.

Sever, který nekouše!

Krajina, které vypadá jako z Měsíce, elektrárny na každém rohu, místo těžké k životu, temný kraj – tohle je vžitá představa o Ústeckém kraji. Realita je ale někde jinde. I přes problémy, které si tento region nese z minulosti, nejsou severní Čechy vůbec špatným místem pro život. A Kadaň je toho důkazem! Během třiceti let se mnohé změnilo. Královské město Kadaň bývá často přirovnáváno k Českému Krumlovu s tím rozdílem, že náš severočeský Krumlov byl ztracený a znovu nalezený.  

Očekávání

Realita

Jako název regionu, do něhož Kadaň patří, se vžilo označení Dolní Poohří. Pokud se chystáte do Kadaně, stojí za to si svůj den naplánovat tak, abyste vyrazili i do dalších míst tohoto regionu. Jsme sever. A sever rozhodně nekouše! Objevte další kouzelná zákoutí Dolního Poohří. Nepochybně stojí za návštěvu.

Architektura, která má šmrnc!

Město, kde se snoubí staré s novým. Nově zrekonstruované moderní kino, nová sportovní hala a dvě nová náměstí – Studentské a Löschnerovo. Mezi novodobé „divy“ Kadaně rozhodně patří nábřeží Maxipsa Fíka, které bylo zařazeno do Soutěžní přehlídky děl krajinářské architektury realizovaných v zemích Visegrádské čtyřky. Na realizaci nábřeží Maxipsa Fíka se podílelo hned několik architektů – Štěpán Špoula, Michal Fišer, Petr Uhlík a ateliér Projektil architekti s. r. o.

S Kadaní je nerozlučně spjato jméno regionálního architekta Víta Brandy, který je autorem návrhu lávky vedoucí k vodní elektrárně, přirozeně zakončující nábřeží Maxipsa Fíka. V roce 2010 udělila porota Grand Prix architektů v rámci národní soutěže lávce hlavní cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba. Později byl projekt také nominován na prestižní evropské architektonické ocenění Mies van der Rohe Award za rok 2011.

Zhlédněte jeden z dílů Gebrian VS na televizi Seznam, který byl natočen právě o nábřeží Maxipsa Fíka! 

Kadaň v UNESCO?

Od roku 2014 usiluje město Kadaň ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým o zařazení františkánského kláštera Čtrnácti sv. pomocníků v Kadani na tzv. národní indikativní seznam „kandidátů“ pro zápis mezi památky Světového dědictví UNESCO. 

V březnu 2017 podalo město Kadaň na Ministerstvo kultury České republiky oficiální podnět k zařazení kláštera na tzv. národní indikativní seznam. MK ČR si vyžádalo odborné posudky od Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS, který je národním poradním orgánem pro UNESCO, a od centrálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Praze. Zatímco ICOMOS zařazení kláštera na seznam doporučil, NPÚ sice konstatoval výjimečnost památky, ale jeho stanovisko bylo zdrženlivé. Přesto doporučil pokračovat ve výzkumu a zejména propagaci kláštera v mezinárodním kontextu.

Po dalších konzultacích s odborníky z MK ČR a Biskupství litoměřického, které je majitelem kláštera, rozhodla Rada města Kadaně na svém zasedání 7. 9. 2017, že v úsilí o zařazení kláštera na tzv. národní indikativní seznam bude město Kadaň i nadále pokračovat. Nominační podklady budou rozšířeny na základě podnětů NPÚ, podniknuty budou i další odborné, propagační a strategické kroky.

Necelých 15 kilometrů od Kadaně se ale nachází jedna z památek UNESCO. Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl na seznam světového kulturního dědictví zařazena v roce 2019. Nám nejbližší součástí této sítě je hornická krajina Mědník u Měděnce.

Město, které žije

 Kromě velkých sezónních akcí jako je C. K. Masopust, Food Festival, Pivní Slavnosti, Císařský den, Vinobraní  a Advent se do Kadaně můžete přijet podívat i na zajímavé kulturní akce. Každý týden se jich koná několik – besedy se zajímavými lidmi, vernisáže, výstavy, koncerty i akce pro ty nejmenší. V Kadani to opravdu žije!

Kulturní zařízení Kadaň

Kadaňský kulturní kalendář

Ucelený přehled o aktuálních kulturních akcích v Kadani

Kadaň ekologická

I my v Kadani si uvědomuje svůj díl odpovědnosti za udržitelnou budoucnost. V poslední době byly v Kadani realizovány mnohé projekty, jejichž cílem je propojit veřejný prostor s přírodou, vrátit do města zeleň, využít dešťovou vodu nebo rozšířit počet košů na tříděný odpad tak, aby pokryly celé město.

Ocenění, která nemá každý

Rok co rok se Kadaň posouvá v žebříčcích návštěvnosti a oblíbenosti u návštěvníků ze všech koutů nejen České republiky, ale i Evropy. Jen díky vám jsme byli několikrát poctěni ziskem titulů a ocenění, na která jsme právem hrdí. Ještě jednou velké díky!

Ocenění Kadaň

1995 – Kadaň byla vyhlášena historickým městem roku. Toto prestižní ocenění uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Ocenění Kadaň

2010 – Vítěz soutěže o nejkrásnější město a obec Čech a Moravy. Tuto anketu pořádá agentura REGIONWEB.

Ocenění Kadaň

2011 – Vítěz soutěže o nejkrásnější město a obec Čech a Moravy. Tuto anketu pořádá agentura REGIONWEB.

Ocenění Kadaň

2012 – Vítěz soutěže o nejkrásnější město a obec Čech a Moravy. Tuto anketu pořádá agentura REGIONWEB.

Ocenění Kadaň

2014 – 3. místo v soutěži o nejkrásnější město a obec Čech a Moravy. Tuto anketu pořádá agentura REGIONWEB.

Ocenění Kadaň

2014 – Postup do celostátního finále soutěže o historické město roku. Toto prestižní ocenění uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Ocenění Kadaň

2015 – 4. místo v soutěži o nejkrásnější město a obec Čech a Moravy. Tuto anketu pořádá agentura REGIONWEB.

Ocenění Kadaň

2016 – Vítěz turistické ankety o nejatraktivnější destinaci v České republice. Tuto soutěž pořádá agentura CzechTourism.

Město inovací a inovátorů

Město Kadaň není pozadu a snaží se inovovat a zlepšovat. V rámci konceptu Smart Cities se v několika posledních letech realizovalo mnoho projektů a počinů, díky kterým naše historické město vstoupilo do éry moderních technologií a chytrých mobilních zařízení.