Domov Maxipsa Fíka

Kdo by neznal toho vtipného, inteligentního a dětmi milovaného chlupáče! Maxipes Fík je kadaňským patronem z mnoha důvodů. Pojďte se s námi vydat po jeho stopách.

Fík, rodák z Kadaně

Fík je téměř kadaňským rodákem. Ve skutečnosti se narodili ve vesničce Ahníkov, jak jistě fanoušci kultovního večerníčku vědí. Ahníkov se dříve nacházel nedaleko Kadaně, ale v roce 1985 zanikl z důvodu rozšiřování hnědouhelného lomu. A tak jsme si Fíka tak trochu přivlastnili my v Kadani! Rudolf Čechura, autor této úžasné postavičky, v Ahníkově působil jako učitel, a navíc několik let pobýval i v Kadani. Dalším důvodem, proč Fík ke Kadani patří, je nepochybně Josef Dvořák, který Fíkovi propůjčil svůj hlas. I tento slavný herec vyrostl v Kadani a dodnes se k nám rád vrací! Musíte tedy uznat, že Maxipes Fík ke Kadani chtě nechtě patří.

Nábřeží Maxipsa Fíka 

Fík má v našem městě i vlastní nábřeží. Naleznete ho na levém břehu řeky Ohře. Jde o pěší a cyklistickou promenádu, která vás možná naláká i svými atrakcemi — létající kola, přívoz velryba, křeččí kolo nebo vodní hrátky. Můžete využít i místní skateboardové hřiště, zajezdit si tu na kole či bruslích nebo se jen projít a dát si něco na zub. Občerstvení poskytuje restaurace Split i půjčovna lodiček. Při procházce natrefíte na kovovou plastiku Fíka a na sochu Fíka s Ájou. Nedaleko nábřeží se nachází lesní scéna Afík, kde se v letních měsících pořádají koncerty i divadelní představení. K vidění je i skulptura Kadaňského orloje — Pocta Mikulášovi z Kadaně. 

Narozeniny Maxipsa Fíka

Od roku 2005 každoročně slavíme Fíkovy narozeniny, a to na přelomu května a června. Sám oslavenec je zde samozřejmě přítomný! Akce se koná ku příležitosti narozenin Maxipsa Fíka, ale zároveň jde o oslavu Mezinárodního dne dětí. Na malé i velké tu čeká bohatý program: skákací hrad, několik divadelních i hudebních představení, slané a sladké dobroty, projížďky na koních a samozřejmě mnoho soutěží! Největší z nich je fíkovské Mistrovství světa ve skoku pro něco. Živého Maxipsa Fíka v Kadani potkáte ale
i při jiných příležitostech. Často předčítá dětem v knihovně a účastní se i dalších akcí města.

Upomínkové předměty

Chcete si Fíka odvézt s sebou domů? Zastavte se cestou z procházky po nábřeží v našem Turistickém a informačním centru Kadaň. Můžete si tam zakoupit upomínkové předměty s motivem Fíka nebo města. Určitě si vybere každý!